Službeni podaci kažu kako je 21. srpnja u Vignju bilo 1378 prijavljenih gostiju, a istoga dana lani upisano je bilo njih 1247

Slovenci su broj jedan u Vignju, daleko najviše ih ima, ali počeli su i Poljaci, Česi, Mađari, Nijemaca i Austrijanaca mrvu manje… Baš Česi upravo održavaju otvoreno prvenstvo svoje zemlje u dvije discipline, a vodeći u obje – windsurf foilu i windsurf slalomu – naš je Splićanin Luka Mratović iz “Labuda”. Tri puta bio je na olimpijadi, piše Slobodna Dalmacija. Sve je izmeja, evo šta govori:

– Viganj i Bol su hrvatske i europske top destinacije za surfere, a u svitu su još poznati Havaji i Kanarski otoci. Vidiš i sam, vitar diktira sve…

Svratili smo do Mariborca Aleša Komočara, pelješkoga zeta. Čovik odavno ima školu jedrenja i iznajmljuje surferima opremu.

Već 10 godina živi u Vignju: “Viganj je posebna točka u kanalu između Korčule i Pelješca, tu je najuži dio, kao lijevak, i dobre su termike. Više nego duplo jači je vjetar tu nego na otvorenom moru. Sve se odvija u ritmu ruže vjetrova”, tumači Aleš razloge zbog kojih je Viganj postao surferski raj.

Posebna je to turistička niša i izuzetno vjeran soj gostiju, koji godinama i naraštajima dolaze.

– Nije im bitan luksuz u smještaju, iako tu dolaze ljudi s kamperima vrijednim po 200.000 eura, bitan im je luksuz surfanja. To je poseban stil života, njima ne trebaju hoteli s pet zvjezdica, a ovdje imaju sve: mjesto nije komercijalno, sve je domaće, kuhinja odlična, klima poželjna, cijene nisu previsoke, domaćini su se prilagodili takvim gostima, naučili su jedni na druge – nabraja Aleš.

– A surfaju li šta domaći?

– Mogli bi i više! Sto tisuća Hrvata zimi ide na snijeg i skijanje, pa ja nikako ne razumijem zašto ne idu i na surfanje, a na pragu im je i sličan je đir…

Cijeli članak možete pročitati na: jutarnji.hr

Foto: Pixabay