‘Imamo ovisnički sindrom o turizmu, ono što gradimo na obali neće biti baština‘

Deklaraciju su predstavili arhitekti Andrija Mutnjaković, Nikola Bašić i Jerko Rošin

Po uzoru na Deklaraciju o hrvatskom jeziku iz 1967. godine, danas je objavljena Deklaracija o hrvatskom prostoru. Stanje ugroženosti nekoć našeg jezika, a danas našeg prostora, smatraju tvorci najnovije deklaracije, gotovo je jednako. Deklaracijom se traži da se hrvatski prostor temeljnim odredbama Ustava Republika Hrvatske stavi pod postojanu zaštitu, kao branu od kratkoročnih interesa podložnih legislativnim oscilacijama.

Deklaraciju su predstavili članovi Akademije arhitektonske umjetnosti i znanosti Hrvatske (AAUZ) kao prilog aktualnim razmatranjima složenih problema gospodarenja priobalnim i kopnenim prostorom Hrvatske. Predstavili su je članovi, arhitekti Andrija MutnjakovićNikola Bašić i Jerko Rošin, u Društvu arhitekata Zagreba no potpisnika je deklaracije 20-ak. Pred okupljenima ju je pročitao Dragan Despot.

Nikola Bašić upozorio je na to da se problematika prostora referira na demografiju.

– Očit je rast nekretninskih aktivnosti i izvoza ljudi i ako se preklope karte, vidi se ulazna nekretninska aktivnost i silazna demografska. Sve više je na obali vlasnika stranaca, iako su to državljani zajedničke EU – smatra Bašić.

A zašto to gotovo nikoga ne zanima, Bašić smatra da je to zbog ovisničkog sindroma o turizmu, ali da se zaboravlja da se prostor može potrošiti i prestati biti turistička atrakcija. Iznio je metaforu sa škampom koji je netko pojeo, isisao mu sok, odnosno konzumirao ga i potrošio, a ostala je samo ljuska.

Bašić je rekao i da za hrvatskog premijera tema prostora nije tema.

Cijeli članak možete pročitati na: jutarnji.hr

Foto: Pixabay