Jedno od rijetkih zanimanja u kojem danas nema nezaposlenih osoba u Hrvatskoj je zanimanje developera, odnosno razvojnog inženjera. To je, isto tako, jedno od onih zanimanja u kojem nije ni presudno ni važno formalno obrazovanje, koliko logično razmišljanje, praćenje i poznavanje tehnologije te primjena tog znanja u novim proizvodima i uslugama. Ako imaš tu ‘žicu’ možeš biti odličan ili odlična i samouk ili samouka.

Poslodavcima je manje-više svejedno. Ako znaš raditi, znat će to i cijeniti, a sad imaš li diplomu ili ne, i kakvu točno diplomu imaš, manje je bitno. No, ne misle svi tako. I to oni koji te diplome i potpisuju. Da je diploma za razvojnog inženjera važna, smatra Zlatko Stapić, docent na Fakultetu organizacije i informatike, ali je svjestan da je jednako važno poznavati tehnologije, prakse i alate razvoja programskih proizvoda.

– Razvojni inženjeri moraju znati osmisliti, izgraditi, testirati i dokumentirati programski proizvod koji će ispuniti tako velika očekivanja korisnika (i poslodavaca), a ujedno će biti lako održiv i nadogradiv. Upravo su dva posljednja kriterija ono što čini razliku između samo funkcionalnih i onih dobrih programskih proizvoda.

No, ne idu svi budući developeri, ni oni natprosječni niti samo prosječni, na fakultete. Neki su samouki, a neki svoje obrazovanje nadograđuju cjeloživotnim učenjem. Primjetili su to i na Algebri.

– Posljednjih godina primjećujemo značajan porast interesa i pojedinaca i tvrtki za obrazovanjem na raznim developerskim programima koje imamo u ponudi u sklopu programa cjeloživotnog obrazovanja – kaže Igor Kundić, član Uprave Algebre.

Ti se programi, kaže Kundić, u ovom obimu i s ovim konkretnim sadržajima, ne mogu slušati drugdje u Hrvatskoj. Riječ je o programima za developera za front end back end, novog programa za ASP, novog programa za Python i Android, te jedinstvenog program za UX dizajn.

Cijeli članak možete pročitati na: lider.media

Foto: Pixabay