Vjerojatno razmišljate kako Google i Apple sigurno plaćaju poreze i nema smisla o njima govoriti, ali začudili biste se koliko mjesta za manevriranje velike tehnološke tvrtke zapravo imaju. Nije tajna da, što više novaca imate, manje ih želite dati državi, a kada poslujete u svakoj državi svijeta to je još i točnije. Kao negativci iz filmova o Jamesu Bondu, velike tehnološke firme profite prebacuju kroz države koje imaju manje poreze, poput Bermuda, Luksemburga, Nizozemske i nama posebno drage Irske – što nije baš poštena praksa, ali nije ni ilegalno.

Neke od članica Europske Unije poput Italije i Francuske te dvije druge države starog kontinenta, Turske i Velike Britanije odlučile su se na porezne politike koje direktno ciljaju na oporezivanje velikih tehnoloških tvrtki na mjestima na kojima se njihove usluge koriste. U Francuskoj je porez 3 posto, kao i u Italiji. Velika Britanija nagodinu dobija porez od 2 posto, a Turska je po tehnološkim firmama udarila s više od duplo većim porezom, 7,5 posto.

Nakon tih vijesti Apple je najavio kako će povećati naknade developerima taman za onoliko posto koliko države planiraju uzeti, navodeći kao razlog “korekcije cijena.” Google je oglašivačima u Britaniji najavio kako će na njihova leđa pasti ovih dva posto poreza koje država planira uzeti, a isto se dogodilo u Turskoj i u Austriji. Tvrtke uopće ne kriju da se radi o povećanju naknada zbog novih poreza pa su tako iz Googlea za Business Insider jednostavno izjavili:

Digitalni porezi i druge regulative povećavaju cijenu digitalnog oglašavanja.

Iako su za sada samo neke od zemalja EU pristale na ovaj način oporezivanja, nema sumnje da će sve zemlje koje nametnu velikim tehnološkim kompanijama poreze jednostavno te poreze same i platiti, jer će se oni zapravo na računu stvarati iz džepova njihovih poreznih obveznika. Za sada nema naznaka da će se ovako što dogoditi u Hrvatskoj, ali možemo očekivati nešto slično ako se naša Vlada složi s uputama Unije.

Cijeli članak možete pročitati na: netokracija.com

Foto: Pixabay