ZAGREB, 3. srpnja 2017. (Hina) – Ministarstvo turizma dodijelit će 24,9 milijuna kuna bespovratnih potpora za 606 projekata usmjerenih podizanju konkurentnosti turističkog gospodarstva, izvijestili su u ponedjeljak iz Ministarstva.
Ministarstvo je danas objavilo rezultate programa dodjele bespovratnih potpora u 2017. godini pod nazivom “Konkurentnost turističkog gospodarstva” putem kojega će s ukupno 24,9 milijuna kuna sufinancirati 606 projekata usmjerenih na podizanje konkurentnosti turističkog gospodarstva na području Hrvatske.
Sredstva su namijenjena povećanju kvalitete i dodatne ponude ugostiteljskih objekata, razvoju novih proizvoda u destinaciji, održivom razvoju, internacionalizaciji poslovanja, korištenju novih tehnologija i sl. Korisnici sredstava su subjekti malog gospodarstva (trgovačka društva izvan javnog sektora, obrti i zadruge), obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja pružaju ugostiteljske i/ili turističke usluge te fizičke osobe – privatni iznajmljivači.
Ministar turizma Gari Cappelli ističe kako se ove godine, uz projekte na kontinentu, posebna pažnja posvećuje razvoju turizma na otocima, održivom razvoju te korištenju novih digitalnih tehnologija za povezivanje poljoprivrede i turizma, odnosno destinacija s lokalnom ponudom domaćih proizvoda.
Financiranjem turističkih projekata želi se ojačati ponuda, ostvariti ravnomjerniji turistički razvoj zemlje te doprinijeti produljenju turističke sezone, naglasio je u priopćenju Cappelli te dodao kako se, uz ovogodišnja sredstva, u posljednjih pet godina izgradilo više od tisuću bazena u Hrvatskoj.
Ministar ističe i kako je zbog velikog interesa građana i velikog broja kvalitetnih i dobro pripremljenih projekata odlučeno da se iznos bespovratnih potpora poveća za gotovo tri milijuna kuna, s 21,9 milijuna kuna na 24,9 milijuna kuna.
Program je sastavljen od četiri mjere, od kojih svaka ima različitu namjenu sufinanciranja.
Kroz mjeru A podupiru se hoteli, kampovi i drugi smještajni objekti, seljačka domaćinstva i objekti u domaćinstvu za podizanje kvalitete uz uvjet dostizanja više kategorije, razvoj i unaprjeđenje dodatnih sadržaja, tematsko definiranje hotela, ulaganje u zeleno poduzetništvo, izgradnju novog kampa ili kamp odmorišta, obnovu proširenje i uređenje postojećih, razvoj i unaprjeđenje dodatnih sadržaja, podizanje kvalitete postojećih seljačkih gospodarstava itd.
Kroz mjeru A je odobreno 485 projekta, ukupnog iznosa 21,4 milijun kuna, od čega se 9,3 milijuna kuna odnosi na izgradnju 237 bazena u domaćinstvima.
Kroz mjeru B razvijaju se posebni oblici turizma kao što su ruralni i planinski turizam, cikloturizam, sportsko-rekreativni, pustolovni, avanturistički, ronilački i drugi, a podupiru se i zabavni i tematski parkovi, mali i ploveći hoteli, obnova i uređenje izletničkih drvenih brodova tradicijske izgradnje te kreiranje paket aranžmana novih turističkih proizvoda za tržišta posebnih interesa.
Kroz tu je mjeru odobreno 2,8 milijuna kuna za 102 projekta.
Mjera C odnosi se na dostupnost i sigurnost turista kroz sufinanciranje javno dostupnih defibrilatora (medicinski uređaji za spašavanje i oživljavanje) u ugostiteljskim objektima, uz obveznu edukaciju, pri čemu prednost imaju ugostiteljski objekti na otocima i drugim dijelovima zemlje koji u blizini nemaju zdravstvenih ustanova. Osim toga, od ove će se godine putem te mjere subvencionirati prijevoz vode trgovačkim društvima i obrtima koji se bave hotelskom industrijom na otocima bez vodovoda.
Mjera D odnosi se na prepoznatljivost pa će se tako financirati plasman otočnih proizvoda kroz turizam, povezivanje poljoprivrede i turizma korištenjem novih digitalnih tehnologija, kao i međunarodni skupovi važni za poduzetništvo u turizmu.
Putem mjere C dodijeljeno je 300 tisuća kuna za 10 projekata, a putem mjere D 320 tisuća kuna za devet projekata, navodi se u priopćenju Ministarstva turizma.
(Hina)
Pratite nas na Facebooku…