Doc.dr. Šime Jozipović i doc.dr. Marko Perkušić sa Jean Monnet katedre objašnjavaju što donosi projekt koji je pokrenula Europska središnja banka

“Republika Hrvatska se ulaskom u Europski mehanizam deviznih tečajeva (ERM II) sve više približava preuzimanju eura kao službene valute. Međutim, dok se Hrvatska priprema za preuzimanje eura, niz inovacija u sferi financijskih tehnologija potakao je Europsku središnju banku (ESB) na razmatranje radikalne inovacije u obliku izdavanja takozvanog digitalnog eura – virtualne valute ESB-a. Digitalni euro predstavlja svojevrstan odgovor na razvoj kriptoimovine i rastuću ulogu virtualnih valuta diljem svijeta, naročito onih iza kojih stoje snažne institucije poput kineske centralne banke”.

Ovim riječima osvrt o projektu “digitalni euro” započinju doc. dr. Šime Jozipović, nositelj Jean Monnet katedre za financijsko i gospodarsko pravo pri Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Splitu i doc. dr. Marko Perkušić, član te Jean Monnet katedre koja djeluje pri Sveučilišnom odjelu za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu. Inače, „Jean Monnet Chair“ katedra je od posebnog europskog značaja, financirana iz sredstava Europske unije, čije osnivanje odobrava Europska komisija.

Europska središnja banka (ESB) potvrdila je sredinom srpnja kako pokreće projekt digitalnog eura, prvo kreću s istraživanjem o mogućem izgledu digitalnog eura, koja će započeti u listopadu 2021. i trajati približno dvije godine.

Cijeli članak možete pročitati na: novac.jutarnji.hr

Foto: Pixabay