ZAGREB, 9. lipnja 2017. (Hina) – Banke i osiguravajuća društva neprestano uvode nove tehnologije kako bi poboljšali uslugu klijentima, a jedan od većih izazova na kojem rade je umjetna inteligencija, rečeno je u petak tijekom konferencije „Fin&Tech“ posvećenoj pitanju kako tehnologija oblikuje budućnost financijskog sektora.

Događaj je organizirala Hrvatska gospodarska komora, koja je nedavno razradila projekt „HGKtech“, digitalne transformacije u financijskom sektoru radi spajanja ta dva najpropulzivnija sektora u Hrvatskoj.

Govoreći na panelu nazvanom „Povijest i budućnost digitalne transformacije u financijskom sektoru“, predstavnik Erste Banke Dejan Donev kazao je da ta banka s ciljem poboljšanja pružanja usluge klijentima, eksperimentira s nekoliko novih tehnologija.

Naglasio je, s obzirom da njihovi klijenti uglavnom ne preferiraju dolazak u banku, da uz ostalo eksperimentiraju s naprednim biometrijskim rješenjima, prepoznavanjem lica, ali i s pružanjem personalizirane usluge.

“Želimo recimo predvidjeti kada naš klijent kreće na put da mu samo tada ponudimo osiguranje putovanja“, naveo je Donev. Vezano uz razvoj umjetne inteligencije, isprobava se mogućnost osobnog financijskog savjetnika putem aplikacije, koji će na potrebe klijenta odgovarati glasovno ili putem chata.

Donev kaže i kako je razvoj digitalizacije usporen zakonskom obvezom po kojem dokument mora biti u pisanom obliku.

Naglasio je i kako će banke sigurno opstati te da u svijetu jer ima mnogo financijski jakih tvrtki koje bi se rado bavile bankarstvom, ali samo njezinim ljepšim dijelom – primjerice kontaktom s klijentom, dok bi zanemarili „dosadnije“ dijelove poput izračunavanja rizika i sl.

Predstavnik Hrvatske poštanske banke (HPB) Mladen Mrvelj istaknuo je kako njihovi klijenti uglavnom vole ići u banku, jer se mahom radi o starijoj populaciji željnoj socijalnog kontakta, koja malo koristi bankomate. Ipak, razvijaju nove tehnologije kako bi privukli mlađu populaciju, koja izbjegava fizički dolazak u banku.

Banke su, naveo je Mrvelj, svakodnevno bombardirane raznim regulatornim propisima, no iako je regulativa dobra jer joj je cilj zaštita potrošača, nje je previše, pa banke “moraju implementirati i ono što ima smisla, ali i potpuno bespotrebne stvari”.

Koordinator unutar IT sektora HGK Emil Perić predstavio je rezultate istraživanja o stanju digitalne transformacije u hrvatskom financijskom sektoru, koji su uz ostalo pokazali da predstavnici tog sektora smatraju da je digitalna transformacija bitna za  njihovo poslovanje, ali i kako je samo polovina anketiranih odredila strategiju vezanu uz tu transformaciju.

Bankari su, nadalje, istaknuli kako su neki poslovni segmenti poput operacija i rizika prioritetna područja koja zahtijevaju unapređenje. Banke isto tako intenzivno razmišljaju i o umjetnoj inteligenciji, a naveli su i da otvorene mreže dosta utječu na zadovoljstvo krajnjih korisnika.

(Hina)