ZAGREB, 10. veljače 2017. (Hina) – U Dubrovniku će se krajem lipnja održati svjetska znanstvena konferencija posvećena forenzici, antropološkoj genetici i individualiziranoj medicini koja će okupiti više od 500 sudionika, među kojima znanstvenike iz Klinike Mayo i pet nobelovaca, najavljeno je u petak u Ministarstvu turizma.
Ministar turizma Gari Cappelli istaknuo je da je to jedna od najjačih svjetskih znanstvenih konferencija koja snažno pridonosi hrvatskom turizmu, znanosti i medicini.
S konferencije će biti poslana poruka da je Hrvatska destinacija zdravlja i znanosti u koju se može doći tijekom cijele godine, ali i investirati i zapošljavati, kaže Cappelli.
Riječ je o 10. konferenciji forenzične i antropološke genetike s predavanjima Klinike Mayo o individualiziranoj medicini koju u dubrovačkom hotelu Palace od 19. do 24. lipnja uz Međunarodno društvo za primijenjene biološke znanosti (ISABS) organiziraju Klinika Mayo u partnerstvu s Američkom akademijom za forenzične znanosti, a čiji je predsjedavajući Odbora za međunarodne odnose, kao i predsjednik ISABS-a hrvatski znanstvenik Dragan Primorac.
On je u petak s direktorom Glavnog ureda HTZ-a Ratomirom Ivičićem potpisao ugovor o suradnji u organizaciji tog, kako su kazali, iznimnog znanstvenog skupa na kojemu će osim vodećih svjetskih stručnjaka iz područja kliničke i molekularne medicine, forenzičke i antropološke genetike te drugih područja medicine, predavanja održati pet dobitnika Nobelove nagrade iz područja kemije i medicine, za što je Primorac kazao da je najveći skup nobelovaca dosad na jednom mjestu izvan Švedske.
“Bit će to prilika da se domaći znanstvenici, liječnici, forenzičari i drugi stručnjaci predstave sa svojim radovima i istraživanjima, razmjene iskustva s kolegama iz 40-ak zemalja te rasprave najnovije svjetske trendove iz tih područja koja sve više zaokupljaju znanost s obzirom na nova postignuća i otkrića, pogotovo u analizi genoma”, rekao je Primorac.
Ističe da je to rijetka konferencija koju izvan SAD-a organizira Klinika Mayo, a podržavaju je i sudjeluju najjače svjetske znanstvene institucije.
Prilika za jačanje poslovnog i zdravstvenog turizma
Na konferenciji će prvi puta biti predstavljena analiza antropološko-genetske povijesti naroda te odaslana poruka o smjeru kretanja medicine u 21. stoljeću, što će uz predavanja nobelovaca sigurno odjeknuti u svijetu znanosti, ali i šire, te Hrvatsku pozicionirati kao zemlju znanja i mogućnosti za rad i istraživanje, uz već svjetski poznatu odličnu poziciju u turizmu, uvjeren je Primorac.
Opisujući kako je bio “zapanjen veličinom i važnošću tog skupa kada mu ga je Primorac došao predstaviti”, ministar Cappelli je istaknuo da će on pridonijeti dodanoj vrijednosti i jačem prepoznavanju Hrvatske kao destinacije poslovnog turizma, kojeg će uz zdravstveni ove godine znatno više promovirati te tijekom godine pri Glavnom uredu HTZ-a otvoriti kongresni ured.
“Ovakav skup nema cijenu. Sve što ćemo uložiti malo je u usporedbi s onim što dobivamo. Nastojat ćemo da takvih velikih skupova u Hrvatskoj bude sve više, jer to jača turizam, ali i investicije i prihode, koja moramo povećati”, naglasio je Cappelli.
Uskoro očekuje izmjene zakona kojima će se omogućiti razvoj zdravstvenog turizma.
“Već sada imamo najavljenih oko 400 milijuna eura investicija u zdravstveni turizam koje čekaju korigiranje zakona, među kojima su investicije u hotele visoke kategorije koji imaju ugovore s klinikama, a i nama se u Ministarstvo javilo već 20-ak privatnih klinika iz klastera koji su za to zainteresirani”, kazao je Cappelli.
Razgovori o letovima za New York
Zdravstveni turizam je prilika za jačanje cjelogodišnjeg turizma što nas potiče da ozbiljno razgovaramo o otvaranju cjelogodišnjih avio linija iz Hrvatske prema New Yorku, moguće iz Zagreba, Dubrovnika, pa i Splita”, otkrio je Cappellli uz naznaku da je o tome razgovarao s Veleposlanstvom SAD-a, te da će razgovore nastaviti na ljeto kada planira posjet SAD-u.
Tada će se vidjeti koliko je američko tržište zainteresirano i što može ponuditi. Sve ide u smjeru prvih izravnih linija iduće godine, prvo sezonski, od svibnja i lipnja, a potom, ako se pokažu isplativima i cijele godine.
(Hina)
Pratite nas na Facebooku…