Europska središnja banka je započela dvogodišnje probno razdoblje novog, potpuno digitalnog novca. Razlika od dosadašnjeg bezgotovinskog plaćanja gotovo da i nema, ali ima problema druge vrste.

Iako Europska središnja banka svakako želi uvesti digitalni novac koji bi bio alternativa kriptovalutama koje su već dugo u opticaju, digitalni euro to zapravo nikad neće biti niti će mnogi koji već i danas plaćaju svojim mobitelima, uopće znati objasniti u čemu je razlika, piše Deutsche Welle.

Današnji novac zapravo svojim najvećim dijelom i jest digitalan: Čak i prije računala se nikad nije tiskao sav novac neke zemlje, nego se barem dio obračunavao tek u knjigama.

Upravo taj promet novca je itekako zanimljiv – ne samo komercijalnim bankama, nego i službama plaćanja internetskih tvrtki koji tako sakupljaju dragocjene informacije o navikama potrošača. Banalno rečeno – s digitalnim eurom banke zapravo uopće nisu potrebne jer je u virtualnom svijetu potpuno svejedno gdje se nalazi i gdje se obračunava neka varijabla: To bi moglo biti i direktno u Europskoj središnjoj banci.

Bankama se, naravno, ne sviđa ideja da ih se preskoči, tako da se barem u prvoj fazi želi ipak ostaviti komercijalnim bankama i promet e-eurom. Njihov argument je još jedan veliki problem: Onaj tko “pokriva” vaš račun na blagajni samoposluge mora dobro znati tko ste Vi i jeste li uopće sposobni platiti taj račun. Pomisao da onda Europska središnja banka raspolaže osobnim podacima svih korisnika e-eura – to je takva centralizacija podataka od kakve se zaštitnici potrošača bude obliveni hladnim znojem.

Cijeli članak možete pročitati na: hr.n1info.com

Foto: Pixabay