Nijedna država ne voli kad joj se uruše bankarski i građevinsko-nekretninski biznis jer u pravilu iza toga dolazi velika nevolja koja se prelijeva na sve.

U globalnim relacijama banke su dobro “pofutrane” sa svih strana, no ljulja se nekretninski biznis od Kine, preko SAD-a do Njemačke. Desetljeće niskih kamata diglo je cijene stambenih kvadrata u nebo, što srednji sloj više ne može pratiti ni u najbogatijim državama, a pogotovo mladi.

Stoga je sve više pokušaja da se otkoči prodaja stanova. Njemački ministar financija Christian Lindner pokrenuo je reformu poreza na nekretnine s namjerom da ga u potpunosti ukine.

Manje će se graditi i u Hrvatskoj, sudeći po padu broja izdanih građevinskih dozvola za stanogradnju. Stručnjakinja za tržište nekretnina s Ekonomskog instituta Zagreb Maruška Vizek smatra da Hrvatskoj ne bi trebao nijedan novi stan u idućih deset godina uz uvjet da se postojeći stambeni fond koristi za stanovanje.

“Po mojoj procjeni, osmina hrvatskog stambenog fonda je prazna. Ljudi ne kupuju stanove da žive u njima, čemu je pogodovala loša porezna politika”, kaže Vizek. “Kriza stanovanja postala je globalni problem i fenomen jer stanovi ne služe za stanovanje, nego su postali investicijsko dobro koje se koristi za štednju ili najam turistima. Tu je i kod nas u Hrvatskoj nastao temeljni problem”, dodaje Vizek.

Cijeli članak možete pročitati na: poslovni.hr

Foto: Pixabay