ZAGREB, 13. lipnja 2017. (Hina) – Obnovljivi izvori i tranzicija k niskougljičnom gospodarstvu okosnice su modernog pristupa rješavanju energetskih pitanja čemu bi trebala težiti i Hrvatska, ocijenjeno je u utorak na Liderovom skupu “Energetska budućnost Hrvatske”.
Neven Duić iz inicijative Hrvatska energetska tranzicija smatra LNG terminal na Krku jednim od najvažnijih hrvatskih energetskih projekata, no ističe i da su obnovljivi izvori energije jedina strategija kojoj Hrvatska treba težiti.
Govoreći o energetskim investicijama u Europskoj uniji, Duić je kazao da se u razvijenoj Europi investira uglavnom u postrojenja na vjetar, sunce i plin, dok su postrojenja na ugljen, nuklearnu energiju i mazut najmanje privlačna investitorima.
Dok je “solar” u Europi pravi hit, u Hrvatskoj je, kaže Duić, potpuno blokiran pa se u nas tek 0,5 potreba za energijom dobija iz tog izvora.
“Vjetar i solar dolaze ma koliko mi to kočili. Do 2050. godine fosilna goriva u potpunosti će bit zamijenjena obnovljivim izvorima energije”, rekao je Duić dodavši kako bi jedna od mjera uvođenja čistih energija mogao biti porez na ugljikov dioksid, što već primjenjuju neke europske zemlje.
Načelnik Sektora za energetiku Ministarstva zaštite okoliša i energetike Domagoj Validžić rekao je da je naglasak Europske unije na razvoju niskougljičnih ekonomija kao i na poštivanju Pariškog sporazuma o zaštiti klime. Europska komisija, naveo je, trenutno vodi raspravu o zajedničkom europskom tržištu električne energije i Uredbi o upravljanju energetskom unijom.
“Ta uredba svim državama članicama nameće kreiranje zajedničkog energetskog i klimatskog paketa za razdoblje 2021. – 2030. godine, što je snažan korak ka kreiranju niskougljičnog gospodarstva”, rekao je Validžić. Dodao je kako za par dana kreće javna rasprava o strategiji niskougljičnog razvoja Hrvatske do 2030. godine.
Voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Branko Baričević naglasio je da tranzicija prema čistoj energiji čini okosnicu EU-ove politike zapošljavanja i gospodarskog rasta.
“Samo je u Europi tranzicija na održive izvore energije privukla više od 300 milijardi eura ulaganja”, rekao je Baričević.
Konzultant Alpiqa Ivica Jakić tvrdi da ne postoji interes investitora za ulaganja u energetski sektor osim ako se ne radi o novcu EU-a, a da s druge strane države EU-a rade na tome da svoje potrebe za energijom u potpunosti zadovoljavaju iz vlastitih izvora.
(Hina)
Pratite nas na Facebooku…