Postoji nekoliko zamki s kojima se startup tvrtke mogu suočiti u potrazi za investitorima, ali postoje i rješenja. Prikupljeni uvidi temelje se na stručnosti Tamása Békásija, menadžera za poslovno stvaranje u EIT Health-u RIS regiji, koja obuhvaća 13 zemalja u razvoju u smislu inovacija.
1. Kulturna pripremljenost
Startup tvrtke često nedostaje kulturna podloga za rad s institucionalnim investitorima. Mnogi osnivači dolaze iz obiteljskih i prijateljskih okruženja gdje prevladavaju fleksibilne hijerarhije. Međutim, kada neiskusne i često mlade ekipe stupaju u interakciju s iskusnim poslovnim stručnjacima, to zahtijeva drugačiji način razmišljanja.
Prema riječima Békásija, ‘startup tvrtke moraju naučiti kako surađivati i razumjeti očekivanja investitora‘.
– Ključno je shvatiti da investitori nisu okrutni vukovi niti altruistički anđeli; oni su pojedinci orijentirani na poslovanje. Ovaj izazov posebno je prisutan u startup tvrtkama u području zdravstva, gdje studenti i liječnici često preuzimaju inicijativu za inovacije i formiranje timova bez potrebnog poslovnog znanja za snalaženje u svijetu investicija – dodao je Békási.
2. Odabir pravog investitora
Prema Békásiju, odabir prvog investitora je poput sklapanja braka. U najboljem slučaju, partnerstvo može trajati cijeli život. Međutim, ako spoj nije kompatibilan, to može rezultirati bolnim i potencijalno štetnim prekidom. Startupovi već su u krhkom stanju, a prolazak kroz rastavu može ih dodatno opteretiti, potencijalno dovodeći do propasti tvrtke. Stoga je ključno pažljivo odabrati investitore koji se slažu s ciljevima, vrijednostima i dugoročnom vizijom startup tvrtke.
Cijeli članak i ostale prepreke možete pročitati na: lidermedia.hr
Foto: Pixabay
Pratite nas na Facebooku…