Analiza 5,6 Tb podataka globalnih aktivnosti na mreži pokazala je da se internet pretvara u medij koji zapravo guši konkurenciju, promiče monopole i dominaciju malog broja igrača

Novo australsko istraživanje pokazuje kako je između 60 i 70 posto svih podataka koji se pretražuju na različitim platformama društvenih mreža usmjereno na samo 10 najpopularnijih domena. S druge strane, novi konkurenti imaju malo šansu opstati; danas je još uvijek aktivno samo 3 posto mrežnih domena nastalih 2015. godine, u usporedbi s gotovo 40 posto onih osnovanih 2006.

Prirodna konkurencija u maloprodaji više ne postoji; sve je preuzeo Amazon. U glazbenom svijetu sve se svodi na Spotify i još nekoliko igrača. A to vodi do nekonkurentnog ponašanja, diskriminatornih cijena i zloupotrebe tržišne moći za kontrolu dobavljača i gušenje potencijalne konkurencije. Internet se, kako je to nedavno proročanski izjavio grčki ekonomist i političar Yanis Varoufakis, savršeno uklapa u sliku svijeta koji ulazi u fazu “tehnološkog feudalizma” 

OGRANIČAVANJE RAZVOJA

Ako ima premalo konkurenata ili mali broj igrača postane previše dominantan u bilo kojem gospodarskom sektoru, pojavljuje se potencijal za umjetno podizanje cijena i ograničenja u opskrbi. Što je još važnije, dugoročno gledano, ovo ograničava razvoj i implementaciju budućih inovacija, pišu autori studije. 

Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr

Foto: Pixabay