Od ideje nastale u jeku kripto groznice i neizvjesnosti pandemije, metaverzum se pretvorio u fusnotu modernih trendova i vic u sferama tehno trendsetera. Zašto je – i kako – ovaj veliki projekt postao tako velik debakl?
Najveći problem s metaverzumom je to da, koliko god se trudili, do danas ne znamo što on zapravo jest. Nastao u eri uspona kripto groznice i s blagoslovom čovjeka koji je bio toliko siguran u svoj viziju da je cijelu firmu preimenovao u Meta, ovaj virtualni koncept do danas je ostao upravo to – koncept. Kao i kod svih trendova u rastućoj tehno industriji, metaverzum je uspio postići jednu stvar, a to je biti dovoljno glasan da za njega čuju i oni koji ga nikad ne bi koristili, ali bi na njemu htjeli zaraditi.
Naime sve donedavno slušali smo da svi poznatiji arhitekti, poput Zahe Hadid i Grimshawa, planiraju graditi projekte u metaverzumu te stvarati virtualne gradove i urede koji bi bili podržani kriptovalutama i NFT-ovima. Iza svega se, kao što smo već spomenuli, skriva potreba za hvatanjem za bilo koji novi trend u sve očajnijoj i neuspjesima sklonijoj tehnološkoj industriji, što je rezultiralo investicijama koje bi malo tko mogao zamisliti – uključujući onu lanaca hotela CitizenM i brendova poput Jose Cuervoa.
Ideja kontrole virtualnih nekretnina bila je u punom jeku, a novi investitori nisu prestali dolaziti. Tim rečeno, ne postoji razlog zbog kojeg treba kriviti kompanije za njihov interes za ‘nasljednika mobilnog interneta’. Konzultanti iz McKinseyja tvrdili su da će metaverzum donijeti kompanijama pet tisuća milijardi (trilijun) dolara zarade, a Citi je taj Zuckerbergov pothvat procijenio na 13 tisuća milijardi dolara.
Problem je, doduše, u tome što je cijela ta stvar nije uspjela prosperirati zato što interes za nju nije pokazao nitko osim bogataša, velikih kompanija i nabrijanih investitora. I ne, problem nije bio u sporijem rastu od očekivanog – u metaverzumu nema nikog.
Konteksta radi, Insider je u članku objavljenom ovog svibnja otkrio da Decentraland, najveća platforma u cijelom metaverzumu, dnevno ima 38 aktivnih korisnika.
Cijeli članak možete pročitati na: tportal.hr
Foto: SCREENSHOT / AUTOR: DECENTRALAND
Pratite nas na Facebooku…