Na pitanje je li loša vijest za korisnike kredita da se Europska direktiva o pravima potrošača ne odnosi na njih, Goran Aleksić iz Udruge Franak odgovara da je sud donio takvu odluku da ne bi morao odlučivati o tom slučaju.

“Ali Direktiva se odnosi na sve naše ugovorne odnose, jer ju je naš Zakon o zaštiti potrošača uglavio u svoje odredbe. Prema tome, Vrhovni sud će ponovno morati odlučivati na temelju Direktive. Sud je odlučio da neće odlučivati o tome i da je nacionalni sud nadležan da to odluči”, pojasnio je Aleksić.

Pojašnjava da to za trenutno zamrznute sudske postupke znači da će vrlo vjerojatno i dalje ostati u prekidu dok Vrhovni sud ne donese odluku. Smatra da ova odluka ne može utjecati na odluku Vrhovnog suda.

“Kada bi bila ista odluka kao Suda EU-a, Vrhovni sud bi – rekao mene se to ne tiče. Ista odluka bi bila da neće odlučiti”, kazao je Aleksić.

Iako je taj kolektivni postupak presudio sudac Radovan Dobronić, koji je sada predsjednik Vrhovnog suda, ne smatra da ova presuda potkovapa reputaciju.

“Potkopava reputaciju samog suda koji se ne usudi odlučivati o tome, ali i reputaciju Republike Hrvatske koja je u ovom postupku postupila podlo, zlonamjerno i lagala je Sudu EU-a. Prva laž je to što ništetnih odredbi nije bilo u valutnoj klauzuli. Druga laž je da su se potrošači odrekli bilo kakvih pozivanja na ništetnost. Dapače, zakonom je bilo zabranjeno nešto takvo”, kazao je Aleksić, ističući da je Vlada RH ovime zabila nož u leđa građanima koji su konvertirali svoje kredite.

“Ja osobno sumnjam da je ovo deal s bankama da bi se one odrekle arbitraže u Washingtonu”, dodao je.

Cijeli članak možete pročitati na: hr.n1info.com

Foto: N1