ZAGREB/PARIZ, 18. travnja 2017. (Hina) – Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić u utorak se u Parizu sastala s glavnim tajnikom OECD-a Angelom Gurriom i članovima Vijeća OECD-a s kojima je razgovarala i o pismu namjere o pristupanju Hrvatske u punopravno članstvo Organizacije za gospodarsku suradnju i razvitak (OECD).

Potpredsjednica Dalić tom je prigodom istaknula kako je temeljem odluke hrvatske Vlade premijer Andrej Plenković uputio pismo namjere o pristupanju Republike Hrvatske u punopravno članstvo OECD-a, navodi se u priopćenju Ministarstva gospodarstva.

“Pristupanje OECD-u je dug i zahtjevan proces, ali vjerujem kako ćemo vrijednosti koje OECD promiče prenijeti i u naše neposredno susjedstvo, kako bismo postigli jaču političku i gospodarsku stabilnost, ali i višu razinu sigurnosti u regiji. Uz to, Hrvatska može pružiti OECD-u dodanu vrijednost u područjima u kojima ima veliko iskustvo, tradiciju i komparativnu prednost”, rekla je Dalić.

“Hrvatska će nastaviti suradnju s OECD-om kroz sudjelovanje u različitim radnim tijelima te kroz pristupanje OECD-ovim pravnim instrumentima dok će istovremeno nastaviti provoditi svoj nacionalni program reformi”, rekla je potpredsjednica Dalić te istaknula neke od najznačajnijih segmenata toga programa.

Potpredsjednica je istaknula kako je Vlada Republike Hrvatske od samog početka svog mandata započela provedbu reforme usmjerene na promicanje održivog rasta, poboljšanje poslovne i investicijske klime, povećanje zaposlenosti i osiguravanje makroekonomske stabilnosti.

Istaknula je kako je oporavak hrvatskog gospodarstva intenziviran u 2016. godini, kada su pozitivni ekonomski trendovi rezultirali godišnjim rastom BDP-a od 2,9 posto, koji je u posljednjem tromjesečju 2016. bio jedan od najviših među zemljama članicama EU, navode iz Ministarstva.

Inače, Vlada RH u siječnju ove godine uputila je pismo namjere o pristupanju Republike Hrvatske u punopravno članstvo OECD-a.

OECD je međunarodna organizacija koja okuplja države najrazvijenijih gospodarstava svijeta. Ciljevi OECD-a su podizanje životnog standarda, povećanje zaposlenosti, održanje financijske stabilnosti, podrška održivom razvitku te općem rastu svjetske trgovine. OECD ima 35 država članica, gospodarski najrazvijenijih država svijeta.

Proces pristupanja OECD-u započinje pozivanjem pojedine države u članstvo, nakon čega OECD izrađuje pristupni plan s kriterijima koje država mora ispuniti.

(Hina)