Poslovna avijacija u Hrvatskoj postoji već dugi niz godina i ima svoju klijentelu, no nije ni blizu dobro prihvaćena kao u većini europskih zemalja, jer još postoje snažne predrasude da je to nešto enormno i nerazumno skupo, no to baš i nije tako, ocjena je suosnivača i glavnog direktora tvrtke Jung Sky Krešimira Junga.
Jung Sky je hrvatski privatni zračni prijevoznik, koji je ove godine, u osmoj godini poslovanja već u prvih devet mjeseci sa 23,2 milijuna kuna prihoda gotovo nadmašio cijelu prošlu godinu, što Jung objašnjava rezultatom temeljite reorganizacije tvrtke te većom potražnjom za letovima.

“U prva tri kvartala ove godine imali smo i 30 posto više sati letenja nego lani, kao i šest više zaposlenih, odnosno ukupno 21, od čega devet pilota koji su većinom iz Hrvatske i dva austrijska”, kazao je za Hinu Jung, dodajući da lete s dva mlažnjaka Cessna 525A CJ2, koja imaju domet do 1.500 milja, obavljajući usluge poslovnih i privatnih te turističkih letova prema europskim i destinacijama sjeverne Afrike.

Zrakoplovi su njihovi, kupljeni putem kredita, a oko 90 posto letova obavljaju u inozemstvu i s inozemnim klijentima, dok je oko 10 posto putnika iz Hrvatske.
U vezi broja prevezenih putnika, napominje kako u poslovnoj avijaciji općenito neće nikoga impresionirati tim brojem jer im i nije svrha masovni prijevoz putnika, već VIP letovi po narudžbi.

Kvaliteta, sigurno izvođenje letova i zadovoljstvo klijenata uslugom, a često i raznim dodatnim servisima koje pružaju, samo su neki od razloga zbog kojih se klijenti odlučuju na ovaj tip prijevoza, jer je često riječ o svjetskim glazbenim, sportskim ili drugim zvijezdama, vrhunskim poslovnim ljudima i dr.

Zbog toga, kaže Jung, ne brinu previše o konkurenciji, naročito od travnja do listopada kada njegova tvrtka ima i po 200-300 upita za letove.

“Konkurenti u ovom segmentu su svi koji imaju slične avione u krugu od 2.000 do 2.500 km od Zagreba, a takvih ima dosta”, kaže Jung, dodajući da avioni kojima lete imaju po maksimalno sedam putničkih mjesta, no najčešće su na letovima jedan do četiri putnika, pri čemu let jednako naplaćuju bez obzira na broj putnika.

Za cijene prijevoza kaže da se još uvijek određuje po satu leta odnosno u prosjeku iznose dvije tisuće eura po satu, što ovisi i o dobu godine, primjerice u ljetu je najviša.

Cijeli članak možete pročitati na: seebiz.eu

Foto: Shutterstock