Hrvatski standard pri dnu je europskog i u raskoraku je s cijenama koje ne samo što ne prate standard i nisu među najnižima, nego su neke dosegnule i prešišale europske prosjeke. Hrana i bezalkoholna pića gotovo su na razini europskih prosječnih cijena i lani su bile na razini od 96 posto europskih.

Tako, za primjer, kruh u 12 europskih zemlja košta manje nego u Hrvatskoj. Cijenama kruha i žitarica Hrvatska je tako, prema podacima Eurostata, za 1,8 posto iznad europskih prosječnih cijena, a jeftiniji kruh kupuju Nijemci, Nizozemci, Mađari, Poljaci, Slovaci, Portugalci, Česi…

Kupci ulja i masti jeftinije od hrvatskih građana prolaze u Njemačkoj, Nizozemskoj, Češkoj, Španjolskoj, Italiji, Portugalu, Poljskoj, Slovačkoj… Hrvatske cijene ulja i masti premašuju za 7,7 posto europske prosječne cijene.

Cijenama mlijeka, sira i jaja dosegnuli smo 95 posto europskih prosječnih cijena, a tolike su i njemačke cijene tih artikala koji su jeftiniji u Španjolskoj, Češkoj, Rumunjskoj, Mađarskoj, Poljskoj i Litvi. Riba u Hrvatskoj stoji 93 posto europskih prosječnih cijena, a manje od toga plaćaju je stanovnici 10 zemalja Europske unije.

Hrvatska je sedma u Uniji po visini cijena potrošačke elektronike koje premašuju europske prosječne cijene za šest posto. Tako je cijenama televizora, računala, laptopa, skenera, printera, softvera, kamera i plejera Hrvatska skuplja od Belgije, Finske, Njemačke, Austrije, Nizozemske, Italije, Češke, Irske, Španjolske…

Prema podacima europskog statističkog ureda, cijenama odjeće i osobnih prijevoznih sredstava – automobila, motorkotača i bicikla – Hrvatska je na razini 93 posto europskih prosječnih cijena. Osobna prijevozna sredstva jeftinija su u 13 zemalja

Cijeli članak možete pročitati na: slobodnadalmacija.hr

Foto: Pixabay