ZAGREB, 26. siječnja 2017. (Hina) – Predsjednik Vlade Andrej Plenković ponovio je u četvrtak da je rok za ulaganje žalbe na odluku arbitražnog suda u Švicarskoj u predmetu Ina-MOL 1. veljače te da nema nikakvog kašnjenja s time, a da se istodobno nastavljaju i sve aktivnosti na arbitraži koja se vodi u Washingtonu. 
“Rok za podnošenje žalbe pred švicarskim sudom je 1. veljače. Dakle, nema nikakvog kašnjenja, naš pravni tim vrlo detaljno na tome radi, uložit će one argumente koji su mogući i dopustivi s obzirom da je riječ o arbitražnoj odluci i ona ima jedan specifičan okvir na što sve stranke u arbitraži mogu žaliti. Istodobno se priprema i nastavak aktivnosti na drugoj arbitraži koja je u Washingtonu”, kazao je premijer na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade.

Upitan ima li u kontaktu s mađarskom stranom dojam da je MOL spreman prodati svoj udio u Ini, Plenković je kazao da bez toga ne bi niti bilo odluke da se ide u vraćanje Ine u hrvatsko vlasništvo.

“Da ja kao predsjednik Vlade nisam stekao nedvosmislen dojam o tome da je mađarska strana spremna i želi prodati svoj udio u Ini, onda niti jedne od ovih odluka koje su slijedile ne bi bilo. Dakle, to je bilo prethodno pitanje, mislim da je to svima jasno, a ako nije bilo bi dobro da bude“, odgovorio je Plenković.

Istaknuo je i da je Ina jedna od najkompleksnijih i političkih, i gospodarskih, i financijskih, i pravnih pitanja kojima su se bavile brojne hrvatske vlade, svaka na svoj način. No, ističe, on toj temi pristupa „s poprilično komotne pozicije“.

“Osobno nisam imao nikakve veze s niti jednom odlukom koja se o Ini donijela do sada i mogu joj pristupiti na racionalan način, način koji je po mom dubokom uvjerenju i uvjerenju moje Vlade u interesu hrvatske države”, rekao je.

Naglašavajući da je pitanje energetske sigurnosti jedno od kapitalnih pitanja budućnosti svijeta, Europe i Hrvatske, Plenković je kazao i da je “imati nacionalnu kompaniju koja ima i rezerve i nafte i plina u interesu svakoj zemlji i malo tko se s time ne bi suglasio”.

No, ističe Plenković, sve što se događa oko Ine – pravni procesi pred hrvatskim sudovima i dvije arbitraže, ne može se voditi sto posto transparentno “jer ih morate voditi u diskretnoj komunikaciji sa zastupnicima, vodeći računa o interesima države”.

Osvrnuo se i na savjet za pregovore s MOL-om, podsjetivši da je njegova zadaća pronaći najbolji, najprihvatljiviji model za otkup dionica Ine, a da se ne generira javni dug.

“Danas smo imali (na sjednici Vlade) strategiju upravljanja javnim dugom i vidite koliko je taj aspekt bitan za kreditni rejting, i poziciju i imidž Hrvatske kao države, i to će biti jedan od najbitnijih aspekta kada budemo definirali kojim putem ćemo ići. Saslušat ću sve prijedloge, ali od svih prijedloga koje sam čuo do sada, nisam primijetio da bilo koji osim IPO-a HEP-a na način kako smo mi rekli, ne generira javni dug”, ocijenio je premijer, ponovivši da je ta opcija po njemu i dalje najprimjerenija.

No, kaže, oko tog će se pitanja tražiti konsenzus.

Odgovarajući na pitanja novinara, kazao je i da su kontakti s mađarskom stranom kontinuirani, da su trenutno na diplomatskoj razini te da će se “kada konsolidiramo sve naše pozicije, pristupiti i formalnijoj fazi razgovora”.

(Hina)