Tečaj kune prema euru je na najvišoj ovogodišnjoj razini što znači da je domaća valuta najslabija: u srijedu se srednji tečaj popeo na 7,51 euro, dok je u četvrtak i petak iznosio 7,57 kuna za euro. Kuna je počela slabiti s izbijanjem rata u Ukrajini, 1. ožujka je srednji tečaj bio 7,54 kuna za euro, a prvog dana ove godine 7,49 kuna.
Hrvatska narodna banka je 2. ožujka već reagirala deviznom intervencijom, prvom od polovice prošle godine, te je prodala bankama 171 milijun eura po 7,56 kuna kako bi povukla kune s tržišta i zadovoljila potražnju za eurima.

Ovo slabljenje kune ne zabrinjava ekonomiste jer se obično događa u vremenima krize kada tečaj oscilira.

Nema fundamentalnih razloga za slabljenje kune, kad imamo krizu uvijek imamo te oscilacije. Teško je prognozirati što će se dogoditi, ali devizne su rezerve vrlo visoke tako da će Hrvatska narodna banka intervenirati da održi taj ravnotežni tečaj prije ulaska u Europsku uniji. U devetom mjesecu će se tečaj fiksirati prije ulaska u Europsku uniji i to obično bude onaj tečaj koji je utvrđen i onda će se eliminirati sve špekulacije. Nema mjesta katastrofičnim scenarijima, a još manje kataklizmičkim – kaže za Slobodnu Dalmaciju dr. Damir Novotny.

Cijeli članak možete pročitati na: seebiz.eu