Photomath je zasigurno najsjajniji primjer tvrtke koja je tehnologiju umjetne inteligencije (AI), koja stoji iza istoimene aplikacije za rješavanje matematičkih zadataka, uspjela dovesti na najvišu razinu te zainteresirati Googleove čelnike da tu aplikaciju implementiraju u svoju ponudu. Cijela se priča o toj akviziciji (čiji iznos nije službeno objavljen) odvijala u jeku ushićenja, ali i zabrinutosti zbog umjetne inteligenciji, ponajviše zbog pojave alata ChatGPT-ja potkraj studenoga prošle godine.
Dok su mnogi razglabali o tome je li umjetna inteligencija samo prolazni trend, oni drugi, ponešto mudriji, nastavili su u tišini raditi na svojim alatima, softverskim rješenjima i uslugama koji se temelje na toj tehnologiji koja će odrediti budućnost, a u Hrvatskoj možda iznjedriti nova postignuća poput Photomathova.
Najveći je rizik ne mijenjati se
Dva su najveća uspjeha hrvatske AI scene vezana uz Damira Sabola. Osim spomenutog Photomatha, koji je Sabol osnovao i vodio gotovo devet godina, tu je i Microblink, čiji proizvodi, također temeljeni na tehnologiji umjetne inteligencije, kompanijama omogućavaju provjeru identiteta skeniranjem i provjerom osobnih dokumenata.
Cijeli članak možete pročitati na: lidermedia.hr
Foto: Pixabay
Pratite nas na Facebooku…