ZAGREB, 20. ožujka 2017. (Hina) – Na Zagrebačkoj burzi u ponedjeljak se očekuje vrlo oprezno trgovanje, a u fokusu investitora bit će novi razvoj događaja vezan iz rješavanje situacije u Agrokoru, u skladu s čime će se onda pozicionirati.

Crobex indeks prošloga je tjedna potonuo 2,15 posto, na 2.177 bodova, a Crobex10 za 2,09 posto, na 1.242 boda.

Redovni promet dosegnuo je 147,4 milijuna kuna, što je 58 milijuna više nego u tjednu ranije.

Još 18,15 milijuna kuna ostvareno je u blok transakcijama dionicama Jamnice, 7,5 milijuna kuna, redovnim Adrisa, 8,85 milijuna kuna, te povlaštenim dionicama Adrisa, 2,5 milijuna.

“Protekloga tjedna indeksi su snažno pali, a svjedočili smo i nešto većoj likvidnosti, čemu su glavni razlog bila zbivanja oko Agrokora. Ukupni prosječni dnevni promet dosezao je otprilike 31 milijun kuna”, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.

Kako dodaje, sva pažnja investitora i danas će biti fokusirana na Agrokor. “Prema medijskim napisima, početkom tjedna mogli bismo vidjeti konkretne obrise načina rješavanja sitaucije u Agrokoru, a investitori će se u skladu s time pozicionirati “, navodi Špoljar.

U ponedjeljak se u Krašu sastaju predstavnici pet najvećih dobavljača Konzuma – Kraš, Duka, Vindija, Franck i Podravka, kako bi definirali zajedničke pozicije dok se rješava problem nelikvidnosti u koncernu Agrokor. Dug tog koncerna prema dobavljači, oko 16 milijardi kuna.

Kasnije tijekom dana bi se s predstavnicima 10 najvećih dobavljača trebala sastati potpredsjednica zadužena za gospodarstvo Martina Dalić.

Prvi zamjenik direktora ruske Sberbanke Maksim Poletaev u subotu za je agenciju Bloomberg istaknuo da banka, kao najveći vjerovnik, ne želi preuzeti tvrtku. Oni, kao i drugi vjerovnici, pripremaju tromjesečni plan likvidnosti koji bi trebao biti odobren do utorka.

Poletaev je rekao kako još ne mogu procijeniti koliko je dodatnog financiranja potrebno, no vjeruju kako se iznos može znatno smanjiti nakon razgovora s glavnim dobavljačima. Unajmili su stručnjake jer žele razumjeti zašto se tvrtka sa stabilnim poslovanjem suočila s krizom likvidnosti, a nakon što se ta glavna kriza riješi, Sberbanka će razmišljati o mogućnosti dugoročnog restrukturiranja duga Agrokora.

“Vjerojatno će imati smisla da prodamo neke dijelove tvrtke koji nisu bitni za temeljno poslovanje, kao i da potražimo investitore s ogromnim iskustvom u toj industriji”, rekao je Poletaev.

Agrokor je, pak, u nedjelju poručio da njegova opstojnost nije upitna i da menadžment kompanije, zajedno s ključnim investitorima, radi na repozicioniranju sustava i novom poslovnom modelu kojim će zaštititi interese svih svojih dionika, vodeći prvenstveno računa o zaposlenicima i njihovim radnim mjestima te dobavljačima i partnerima.

Iz koncerna su naglasili da u tom procesu imaju snažnu podršku svojih ključnih dionika te da će repozicioniranje kompanije omogućiti daljnji razvoj njegovih kompanija, kao i poslovnih partnera odnosno dobavljača.

Najveće gubitnice bile su prošloga tjedna upravo dionice Agrokorovih tvrtki. Tako je dionica Jamnice zabilježila pad cijene za 17,2 posto, na 135.000 kuna, uz promet od 12,4 milijuna kuna.

Dionica Leda zabilježila je cjenovni pad od 14,9 posto, na 8.000 kuna, uz gotovo 20 milijuna kuna prometa.

Dionica Belja pretrpjela je gubitak od 7,15 posto na cijeni, završivši trgovanje na 21,68 kuna, uz 1,46 milijuna kuna prometa.

Cijena dionice Zvijezde pala je, pak, 8,7 posto, na 3.551 kunu, a Vupika 6,8 posto, na 39,5 kuna, uz promete nešto iznad 400.000 kuna.

Cijene većine izdanja protekloga su tjedna pale, pri čemu su među likvidnijim izdanjima veće gubitke zabilježile dionice Đure Đaković grupe, za 4,7 posto, HPB-a, za 4,5 posto, Viadukta, za 5,0 posto, Instituta IGH, za 5,6 posto, Hotela Imperijal, za 5,2 posto, i Kraša za 5,3 posto.

Po cjenovnom rastu, pak, ističe se dionica Valamar Rivijere, koja je poskupila 4,7 posto, na 43,99 kuna, uz promet od 18 milijuna kuna. Znatne dobitke ostvarile su i dionice Peveca, za 9,1 posto te  povlaštena Croatia osiguranja, 8,7 posto, ali uz manje promete.

Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones ojačao 0,1 posto, na 20.914 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,2 posto, na 2.378 bodova, a Nasdaq indeks 0,7 posto, na 5.901 bod.

I na europskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,1 posto, na 7.424 boda, a za toliko je porastao i frankfurtski DAX, dosegnuvši 12.095 bodova. Ojačao je i pariški CAC, za 0,7 posto, na 5.029 bodova.

“Prošli tjedan trgovanje na Wall Streetu obilježio je je blagi optimizam, dok su u Europi indeksi snažno porasli, pogotovo perifernih ekonomija, tako da je španjolski Ibex porastao 2,4 posto, a talijanski FTSE MIB za 2,1 posto. Cijene europskih dionica tako su na najvišim razinama od prosinca 2015.  Razlog takvim kretanjima je podizanje kamatnih stopa u SAD-u, koje je pažnju investitora skrenulo na europska tržišta kapitala, a dodatni pozitivni impuls stigao je od rezultata parlamentarnih izbora u Nizozemskoj”, zaključuje Špoljar.

 

 

(Hina)