ZAGREB, 31. kolovoza 2017. (Hina) – Ministarstvo financija najavilo je u četvrtak da će osnovati radnu skupinu u koju će biti uključeni predstavnici svih zainteresiranih, među kojima i predstavnici računovodstvene struke, a koja će analizirati tržište računovodstvenih usluga u Hrvatskoj te izraditi prijedlog rješenja u svezi licenciranja koje će uvažavati procjenu učinaka na gospodarstvo i postojeće tržište računovodstvenih usluga.
Ministarstvo financija se priopćenjem na svojim internet stranicama očitovalo na upite u vezi uređenja računovodstvene profesije i zakonske odredbe o licenciranju računovođa od početka 2019. godine.
Pritom se podsjeća na odredbe Zakona o računovodstvu ( (Narodne novine, broj 78/15), odnosno članak 7. stavak 4. kojim je regulirano da “ako poduzetnik povjeri obavljanje računovodstvenih poslova i funkcije računovodstva drugim pravnim ili fizičkim osobama, one moraju biti licencirane za obavljanje tih poslova na temelju posebnog zakona”.
Izmjenama i dopunama Zakona o računovodstvu (Narodne novine, broj 120/16) rok za stupanje na snagu te odredbe produžen je s 1. siječnja 2018. na 1. siječanj 2019. godine, kako bi se osiguralo dodatno vrijeme za izradu analiza i mogućih rješenja uređenja računovodstvene profesije, napominje se u priopćenju.
“Ministarstvo financija, kao stručni nositelj izrade propisa u području računovodstva, osnovat će radnu skupinu u čiji rad će uključiti predstavnike svih zainteresiranih strana, uključujući i predstavnike računovodstvene struke. Zadatak radne skupine će biti analiza cjelokupnog tržišta računovodstvenih usluga u Republici Hrvatskoj, usporedba s ostalim državama članicama te izrada prijedloga rješenja u svezi licenciranja koje će uvažavati procjenu učinaka predloženog rješenja na gospodarstvo i postojeće tržište računovodstvenih usluga”, najavljuju iz Ministarstva.
Dodaju i da će glavni cilj rada Ministarstva financija, u ovom području, biti daljnje razvijanje konkurentnosti i kvalitete računovodstvene struke te poticanje zapošljavanja.
Početkom kolovoza Hrvatska obrtnička komora (HOK) zatražila je ukidanje odredbe Zakona o računovodstvu koja propisuje obvezno licenciranje računovođa, a peticiju protiv licenciranja pokrenuli su i sami računovođe.
HOK je tada priopćio kako licenciranje nije potrebno jer sloboda tržišta i tržišnog natjecanja omogućava profiliranje struke koja bi licenciranjem bila ograničena te kako procjenjuju da bi licenciranje donijelo dodatno materijalno i vremensko opterećenje i rezultiralo bi povećanjem cijena.
Iz HOK-a su također bili upozorili i da osnivanje radne skupine za izradu posebnog zakona kojim će se propisati postupak i uvjeti licenciranja osoba koje pružaju usluge računovodstvenih poslova nije obuhvatilo predstavnike obrtnika.
Inicijativa profesionalnih računovođa Hrvatske (IPRH) je početkom kolovoza pokrenula peticiju protiv licenciranja. Računovodstveni servisi neće u slučaju licenciranja moći pratiti nametnute troškove te će neminovno biti prisiljeni zatvoriti svoje urede, upozorili su računovođe, koji su također negodovali što nisu uključeni u radne skupine koje odlučuju o pravilima za licenciranje.
IPRH je na svojim je internet stranicama objavio i sažetak sastanka s ministrom financija Zdravkom Marićem prije dva dana, u utorak 29. kolovoza, a na kojem se razgovaralo upravo o problemu licenciranja računovođa.
“IPRH je otvoreno i bez zadrške govorio o raznim interesnim skupinama koje pokušavaju na ovakav način stvoriti monopol na tržištu gdje bi samo rijetki imali pravo na rad, a sve pod krinkom zakonskog uređenja struke”, navodi se uz ostalo u tom sažetku.
Također se prenosi kako im je rečeno da Ministarstvo financija nije tražilo formiranje nikakve radne skupine pri Hrvatskoj revizorskoj komori te da će Ministarstvo “oformiti relevantnu radnu skupinu u vezi licenciranja računovođa u kojoj će biti svi zainteresirani, pa i predstavnici IPRH, u kojoj će se sučeliti argumentacija za i protiv licenciranja, na osnovi koje će Ministarstvo financija donijeti zaključak i odluku da li će biti potrebno izbaciti iz Zakona o računovodstvu sporan članak o licenciranju ili će licenciranja biti u nekom obliku, te u kojem obliku i možda na teret države”.
“Vezano za licenciranje, ministar nije izrazio svoj stav o obvezi licenciranja, ali je rekao da će svakako napraviti procjenu učinka spornog zakona na gospodarstvo, te ćemo se svakako na ovu temu još sastajati”, navode uz ostalo iz IPRH.
(Hina)
Pratite nas na Facebooku…